wentylacja i klimatyzacja

04/08/2012

wymiennik w wentylacji

Opublikowane jako: wentylacja — Tagi:, — admin @ 14:09

Również jestem właścicielem tego rekuperatora model 350m3/h też nie mam GWC. Pracuje u mnie od roku. Jestem bardzo zadowolony. Po pierwsze jest bardzo cichy, po drugie nie wymaga odprowadzania skroplin. Co do zamarzania to po prostu ociepliłem stryszek po połaciach aż do kalenicy a nie jak to zwykle jest robione po stropie. Temperatura nie powinna na nim spadać poniżej zera. Jeszcze nie musiałem wymieniać filtrów.
Bypass automatyczny lub można wymuszać opcję pracy na sterowniku. Wymiana/montaż filtrów w miarę łatwa, montażyście poszło sprawnie nie wiem jak mi pójdzie
Ustawiony mam na 2 bieg, 1 zarezerwowałem na wyjazdy a 3 na sytuacje awaryjne, na 3 jak się wsłuchać to już można usłyszeć jak pracuje. Jedyna wada jaką na razie zauważyłem to po przerwie w dostawie prądu nie wraca do pracy. W trakcie budowy miałem parę przypadków kiedy dom nie był wentylowany przez to przez parę dni.

Moim zdaniem jeden z moich lepszych zakupów. Szukałem sprzętu bez odprowadzania skroplin, bo nie pomyślałem wcześniej i nie miałem przepustu, a także z automatycznym bypassem. Dodatkowo przekonało mnie dodanie w komplecie sterownika, gdzie zazwyczaj jest to opcja dodatkowo płatna.
Myślę, że nie będziesz żałował wyboru, nie wiem dlaczego te rekuperatory są tak mało popularne, to jest dobry sprzęt za rozsądne pieniądze. Nawet montażysta był pod wrażeniem, a też nie wiedział, że coś takiego jest na rynku. Reku przekazuje większość wilgoci wraz z zawartą w niej energią do powietrza nawiewanego. U mnie decyzja zapadła - będzie japończyk, bo efektywność energetyczna jest lepsza niż zwykłego wymiennika z metalu a cena z automatyką (której zakres funkcji bardzo mi pasuje) do zaakceptowania. Chyba, że ktoś mnie odwiedzie od zakupu. Papier mnie nie przeraża. Nie ma “nadmiaru wilgoci”, bo jest ona przekazywana przez wymiennik razem z ciepłem do powietrza nawiewanego. Dzięki temu sprawność jest podobno nieco lepsza. Wymiennik papierowy na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie wykonanego z tworzywa sztucznego (plastik), a to jednak jakiś specjalnie spreparowany i sprasowany papier. Póki co działa od ok. miesiąca bez zarzutu. Sterownik jest wypasiony, nie każdy wykorzysta jego możliwości. Niestety cena sterownika dość wysoka, ale kupujemy i tak komplet, więc trzeba rozpatrywać cenę wraz ze sterownikiem i nie dać się wpuścić w maliny, kupując sam reku bez niego. Sprzęt ma za to by-pass automatyczny i filtry, które się myje w wodzie, więc odpada koszt ich wymiany. Np. do Dospela płaciłem ostatnio ok. 100 zł za filterki, więc 200 zł w roku zaoszczędzone będzie.

Mitsu kupiłem do domu szefa. Jak kiedyś będę montował u siebie, wezmę go też bez zastanowienia, chyba, że w między czasie coś się będzie z nim złego działo. To się okaże. U szefa Lossnay pracuje bez GWC, zobaczymy, jak sobie poradzi w mroźne dni, chociaż w Gdańsku z tym bywa różnie  Ja będę i tak miał powietrzny rurowy GWC, więc problem ze szronieniem odpada. Nie wiem dokładnie co masz na myśli mówiąc pionowa. Zalecaną pozycją jest pozycja horyzontalna - tzn. taka, żeby wloty/wyloty były skierowane poziomo. Dla niektórych modeli dopuszczalna jest pozycja wertykalna - wloty-wyloty skierowane pionowo, ale nie jest ona zalecana. Możesz być pewny, że przy montażu wertykalnym wentylatory zużyją się szybciej. Możesz zamontować na ścianie lub suficie - nie ma znaczenia.
Co do sprawności - ma większą sprawność i jest to policzalne. Wystarczy podstawowa wiedza z kalorymetrii żeby to stwierdzić.
Mówiąc w dużym uproszczeniu - przy tej samej temperaturze powietrza nawiewanego, każdy odzyskany 1g pary wodnej w powietrzu, daje taki sam zysk ciepła jak podgrzania 1m3 powietrza nawiewanego o dodatkowe 2C. I nie jest to żadna pitolenie tylko zwykłe prawa fizyki.

Na przykład:

Powietrze nawiewane o temperaturze 18C i zawartości pary wodnej 7g/m3 (wilgotność 42%) niesie ze sobą tyle samo ciepła co powietrze o temperaturze 24C i zawartości pary wodnej 4g/m3 (wilgotność - 20%).

Brak komentarzy

Nikt tego jeszcze nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu.

Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.

hosting © wentylacja i klimatyzacja, all rights reserved.
wentylacja i klimatyzacja is proudly powered by WordPress.
Theme Redesigned by Kaushal Sheth originally developed by Michael Martine
Tłumaczenie Polski Blogger dla Polski support Wordpress.