wentylacja i klimatyzacja

15/04/2011

oszuszacz

Opublikowane jako: klimatyzacja, wentylacja — Tagi:, , , — admin @ 18:26

Jednym z podstawowych parametrów komfortu cieplnego oprócz temperatury której utrzymanie zapewnia klimatyzacja, jest wilgotność względna powietrza. Utrzymanie jej na właściwym poziomie przy równoczesnym zachowaniu pozostałych warunków komfortu cieplnego jest czynnikiem absolutnie niezbędnym dla dobrego samopoczucia i zdrowia ludzi. Zbyt wysoka wilgotność powietrza może sprzyjać także rozwojowi pleśni i grzybów oraz przyspieszać korozję metali.
Rozwój nowych technologii również pociąga za sobą coraz większe wymagania odnośnie utrzymania odpowiednich parametrów powietrza w pomieszczeniu (np. wilgotność względna rzędu 5%).
Proces uzdatniania powietrza prowadzący do obniżenia jego wilgotności bezwzględnej nazywa się osuszaniem. Klimatyzatory zapewniają możliwość obniżenia wilgotności do poziomu ok 35-40%.  Pozbawienie powietrza wilgoci może być realizowane dzięki zastosowaniu dwóch zasadniczych metod: ochładzanie powietrza na skutek kontaktu z zimnym czynnikiem chłodzącym o temperaturze poniżej punktu rosy powietrza (metoda kondensacyjna) oraz druga metoda (sorpcyjna) polegająca na absorpcji pary wodnej z powietrza poprzez higroskopijne materiały stałe (silikażele) lub higroskopijne roztwory soli.
Dla pomieszczeń wymagających małych wydajności osuszania (cechujących się małymi zyskami wilgoci) przeznaczone są przenośne urządzenia osuszające.
W naszej ofercie znajdują się klimatyzatory, kondensacyjne osuszacze powietrza L. Dwa typy w zależności od przeznaczenia to osuszacze przemysłowe - oraz osuszacz domowo-biurowy.
Urządzenia te pozwalają na obniżenie wilgotności w piwnicach, magazynach, pomieszczeniach mieszkalnych i halach, które uległy zalaniu na wskutek awarii lub powodzi. Osuszacze zbudowane są jak typowe sprężarkowe układy chłodnicze. Składają się więc z: sprężarki (rotacyjnej lub tłokowej w zależności od modelu), parowacza, skraplacza oraz elementu rozprężnego - kapilary. Elementy połączone są przewodami tworząc obieg zamknięty, w którym krąży czynnik chłodniczy. W obiegu chłodniczym  czynnikiem chłodniczym jest mieszanina zeotropowa należąca do grupy HFC - R 407C. Jest ona zamiennikiem R 22 i jest substancją przyjazną dla środowiska naturalnego (zerowa wartość współczynnika ODP i niska wartość GWP). W modelu  stosowany jest czynnik R 134a, który również jest zamiennikiem R 22 pochodzącym z grupy HFC (cechuje się wysoką wartością współczynnika wydajności chłodniczej).

Zasada działania urządzeń jest prosta. Powietrze zassane z pomieszczenia ochładza się na parowaczu, gdzie następuje wykroplenie pary wodnej zawartej w powietrzu, a następnie zostaje ponownie podgrzane w skraplaczu. Wszystkie modele są standardowo wyposażone w pojemniki zbierające skroploną parę wodną. Istnieje także możliwość podłączenia pompki skroplin. Z uwagi na to, że wydajność cieplna skraplacza jest większa od wydajności chłodniczej parowacza, następuje także pewne podgrzanie powietrza w pomieszczeniu.
Wydajność osuszania urządzeń jest zależna od parametrów powietrza wewnętrznego. Dla typoszeregu osuszaczy przy temperaturze powietrza 30oC na wejściu do wymiennika i wilgotności względnej 80% uzyskuje się wydajności w zakresie 20÷88 [l/24h].
Minimalna temperatura pracy wynosi 5oC i jest uwarunkowana minimalną temperaturą powierzchni ścianki chłodnicy, przy której nie powinno nastąpić oszronienie powierzchni wymiennika.
Osuszacz  posiada: wbudowany elektroniczny system kontrolno-pomiarowy (wbudowany higrostat, elektroniczny termostat przeciwzamrożeniowy, diodę LED poziomu napełnienia zbiornika), filtr powietrza, itp.
Przemysłowe osuszacze powietrza  cechuje: możliwość podłączenia higrostatu, wbudowany licznik czasu pracy, system filtracji powietrza, system rozmrożeniowy z zabezpieczeniem pracy sprężarki, kontrola poziomu napełnienia zbiornika.

Brak komentarzy

Nikt tego jeszcze nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu.

Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.

hosting © wentylacja i klimatyzacja, all rights reserved.
wentylacja i klimatyzacja is proudly powered by WordPress.
Theme Redesigned by Kaushal Sheth originally developed by Michael Martine
Tłumaczenie Polski Blogger dla Polski support Wordpress.