wentylacja i klimatyzacja

13/05/2017

moc

Opublikowane jako: Bez kategorii — admin @ 16:59

Poza weekendem, w trakcie tygodnia tani prąd będziesz miał przez 10h/dobę. W większości w chłodniejsze godziny nocne. Chcąc grzać wyłącznie tanim prądem musiałbyś przewymiarować pompę ze 2,5 raza. Gdy przewymiarujesz mniej, to w chłodniejszych okresach będziesz się musiał posiłkować droższą taryfą. Czym mniej przewymiarujesz, tym więcej drogiego prądu będzie trzeba w sezonie grzewczym zużyć. Pomijam pewien dyskomfort grzania w nocy i niegrzania w dzień, chociaż, jak tu niektórzy zaświadczają, przy solidnie zaizolowanym domu wahania temperatury są znikome. Ja mam gruntowego on/offa trochę przewymiarowanego potrzebowałem wg obliczeń 6,5kw, PC ma nominalnie 7,6kw (w rzeczywistości ma średniorocznie dużo więcej, bo najniższa zanotowana temperatura DZ to bodajże 1,8C pod klimatyzacja Warszawa koniec okresu grzewczego. Jasne, zawsze znajdzie się ktoś taki kto stwierdzi, że to nie jest przewymiarowanie i takie tam

przez kilka lat miałem tylko G12 (bo nie było w ofercie G12w) - taki miałem procent zużycia

1 sezon - 62%

2 sezon - 70%

3 sezon - 73%

4 sezon - 80% (tu praktycznie zimy nie było)

zmiana na G12w

5 sezon 81,7%

6 sezon 80,3%

7 sezon 73,8% Pompa dobrana “na styk”, czyli uwzgledniajac maksymalne obciazenie cieplne budynku bedzie pracowala blisko 1600h/sezon (na cele CO). Jesli zejdziesz do 1100-1200h/sezon, to przy weekendowej powinienes miec zuzycie w taniej blisko 100%, bez jakis cyrkow.  zapomniałem o grubości wylewki - mam te standardowe 7-7,5cm. Gdyby było więcej, wyglądałoby to trochę inaczej..no ale to ten sam temat co z doborem mocy - jak byłem na tym etapie, nikt nie łączył doboru z II taryfą….a to że trochę błędów też mam, to daje taki a nie inny efekt. Ja mam cienka wylewkę (max 5cm), malo jak na FM styropianu w podłodze (11cm grafitu), sciany z ceramiki, pierwszy sezon grzewczy w dosyć mrozna zimę a udało mi się grzać zdecydowanie w taniej taryfie. W największe mrozy dorzucalem 1-2h grzania w drogiej. CWU grzane było także w taniej (13-15).

Rurki rozłożone niechlujnie w większości co 15cm (łazienki 10cm). Gdybym miał więcej styropianu, grubszą wylewkę to sądzę że grzalbym w 100% tylko w taniej. Czyli największy wpływ na możliwość ogrzewania w większości w taniej taryfie to akumulacyjność naszej podłogówki, po co w takim razie przewymiarowanie pompy? co    ma celu wybór mocniejszej pompy skoro tu chodzi o to żeby w taniej zagrzać wodę i podłoga ma przez okres drogiej taryfy utrzymać wymaganą temperaturę. Na podstawie OZC budynku możesz zaprojektować podłogówkę .

Mimo że będziesz miał dużą możliwość akumulacji przez podłogówkę to jesteś ograniczony przez czas II taryfy ; to jest ok.8 h w nocy

Im masz mocniejsza PC tym masz możliwość większej ilości kWh wpompować w podłogówkę np;

- dla PC dysponującej w danej temp.zewnętrznej mocą np ;

a/ 9 kW x 8 h = 72 kWh

b/ 12 kW x 8 h = 96 kWh

Jeżeli będziesz miał podłogówkę o małej zdolności akumulacyjnej to ona nie wchłonie tej ilości energii tylko zostanie podniesiona temp.wewnętrzna w budynku , co nie jest też komfortowe dla snu , a jednocześnie nie utrzyma tej energii w wystarczającej ilości w okresie gdy PC nie będzie pracowała .

Takie efekty da przewymiarowanie o 30-35%. Do tego wylewka 8-10cm i dosyc gesto rurki. Bedzie ekonomicznie, a i komfort bardzo nie ucierpi.

Brak komentarzy

Nikt tego jeszcze nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu.

Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.

hosting © wentylacja i klimatyzacja, all rights reserved.
wentylacja i klimatyzacja is proudly powered by WordPress.
Theme Redesigned by Kaushal Sheth originally developed by Michael Martine
Tłumaczenie Polski Blogger dla Polski support Wordpress.