wentylacja i klimatyzacja

22/09/2016

przyłącze

Opublikowane jako: Bez kategorii — admin @ 18:23

1. Lepiej poprowadzić wodę do kuchni, która jest od frontu czy do pomieszczenia gospodarczego , które jest w srodowej części budynku ? Jak rozumiem wodomierz z opisu wodomierz będzie w studzience wodomierzowej na terenie działki, więc lepiej wprowadź wodę od frontu. To nie firma musi mieć uprawanień a tylko kierownik robót, musi mieć uprawnienia wykonawcze do wykonywania sieci wod. kan.

2. Czy wodociągi odbierają tylko od przyłączenia do studzienki czy od przyłączenia przez studzienki aż po przylacze do domu ?

3. Jakie uprawnienia musi mieć tą firma, która wykonuje przylacze, coś z sanepidu ?  Pierwszą rzecz jaką robisz to idziesz do wodociągów i wnioskujesz o wydanie warunków przyłączenia. Ta, ci wszystko napiszą, gdzie co i jak. Będziesz musiał sfinansować wszystko z wyjątkiem samego wcięcia się w istniejącą rurę z wodą (tylko wcinka za darmo  usuwanie awarii przyłącza wodociągowego- robią to wodociągi, bo wykop i dociągnięcie rur, zasuwy itp już musisz ty sfinansować łącznie z materiałami). Trzeba zrobić projekt przyłącza. Najlepiej z tym dogadaj się z kimś z wodociągów, bo wtedy nie będą kaprysić. Z mojego doświadczenia, wszystkie materiały po mojej stronie, przyłącze w studzience wodomierzowej na mojej działce wykonałem “we własnym zakresie” (łącznie z wpięciem się w wodociąg), nikt nie miał żadnych uprawnień. Po tym zadzwoniłem do wodociągów, że zgłaszam przyłącze do odbioru. Przyjechał koleś, żadnych papierów ode mnie nie chciał, żadne mapki nie były mi potrzebne. Spisał protokół odbioru przyłącza, założył plombę na wodomierz i tyle. Odbierają tylko do wodomierza (czy to w studzience, czy w domu/garażu), reszta ich nie interesuje.

W rurociąg wpinałem się “sam”, tzn. “chłopki roztropki”. W każdej wsi znajdziesz ludzi co ci to zrobią. Popytaj miejscowych (w sklepie, itp.). Jest to prawdopodobne ale na wsi lub gdzie rządzi lokalna spółka wodna.

Wtedy to procedury bywają uproszczone, ale w pozostałych sytuacjach trzeba liczyć na choćby uproszczony projekt lub szkic i mapkę geodezyjną której kopie lubią mieć u siebie wodociągi. 1. Lepiej wprowadzić wodę do pomieszczenia gospodarczego, kotłowni lub garażu.

2. wodociągi odbierają odcinek od wcinki aż do wodomierza głównego.

Na tej lini musi być zamontowany zawór główny przy granicy działki lub wcinka z zaworem, zawór główny w domu, zawór zwrotny przeciwskarzeniowy i miejsce na licznik.

3. Jeśli jest projekt odebrany i zgodny z wydanymi warunkami a w warunkach lub przepisach zakładu wodociągów lub gminy nie są określone wymagania dotyczące firmy i uprawnień to przyłącze można wykonać we własnym zakresie.

Jedynym dokumentem może być wymagana próba ciśnieniowa.

Istotne jest aby materiały i sposób były zgodne z wytycznymi określonymi w warunkach i projekcie.

Przed rozpoczęciem prac należy złożyć zawiadomienie o zamiarze wykonania a po zakończeniu zgłosić do odbioru .

W zależności od wymagań lokalnych do terminu odbioru pozostawia się otwarty wykop lub przedstawia zdjęcia istotnych szczegółów.

Wodę wprowadziłem do pom. tech., tam mam filtr, bojler elektryczny i stamtąd rozprowadzenie CWU na cały dom.

24/07/2016

kanalizacja

Opublikowane jako: Bez kategorii — admin @ 13:11

Jak sobie radzić z wodą która będzie wypływać z rury podczas udrożnienia, ciśnieniowe wypłukiwanie jest dobre np: w domku jednorodzinnym, między domem a szambem , woda z rury popłynie na trawnik przed budynek. W mieszkaniu już będzie gorzej, co w tym wypadku robić nie pisz więcej , gdzie w bloku lub w supermarkecie włożysz z drugiej strony wąż ciśnieniowy, nie ma takiej opcji, napisałem poważne pytanie i chciałbym fachowych porad, jeżeli nie posiadasz wiedzy na ten temat, po prostu, nie udzielaj się, mam nadzieje ze będę pisał z kimś kto ma doświadczenie znam te maszyny i są bardzo dobre ale i drogie, mam podobną maszynkę, REMS cobra i doskonale sobie radzi z większością zatorów, ale nie zawsze, wspomniałeś wcześniej o ciśnieniowym udrożnieniu, czy jest możliwość przesłania więcej informacji na ten temat tzn, urządzenie ciśnieniowe, urządzenie odsysające wodę, węże, Całe życie byłem wierny Rothenbergerowi ale ostatnio Rems bardziej się stara o klientów a Roth nawet nie umie zapewnić kolesia od prezentacji maszyn nie wspominając odpowiedzi na pytania zbyt skomplikowane dla zwykłego przedstawiciela handlowego. Udrażnianie ciśnieniowe ręczne wykonuje się za pomocą niewielkiej pompy tłokowej, wykorzystując właściwości “słupa wody” powoduje przesunięcie ciśnieniowe zatoru i jego rozluźnienie następnie pod wytworzonym ciśnieniem udrażnia rurę, metoda ta zdaje egzamin przy miękkich zatorach ( tłuszcze, zaplątane włosy resztki jedzenia itp. ) o średnicach 40-200mm.

Do większych rur używamy ciężkiego sprzętu WUKO urządzenie to duża pompa przepychająca rury pod ciśnieniem nawet do 200 Bar.

Czyścimy w ten sposób rury o średnicach 20-150cm. Urządzenia znajdują się na aucie typu Bus co ułatwia bliższe dojechanie do np. zatkanej studzienki,   przyłącza wod-kan  im bliżej tym większą skuteczność udrażniania kanalizacji. Dodatkowo w razie konieczności wykonujemy pomiary i filmowanie kanałów i rur.

Udrażniania Ciśnieniowego WUKO nie stosuje się w domowych i przydomowych instalacjach ze względu na bardzo duże ciśnienie, które potrafi rozszczelnić i spowodować awarie, wyciek z rur kanalizacyjnych.

opis sciągniety z jednej stronki

wychodzi na to,ze spirala mech jest najtańszą metoda udrażniania i skuteczna

cisnieniowo to wielkie koszta i mozliwośc zalania mieszkania

Pan pisze,ze z drugiej strony podawac wąż, to jak blok ma 4 pietra, a rewizja jest w piwnicy to weż wprowadź waż pionowo na 12 metrów,zycze powodzenia

kazda z metod ma swoje zalety i wady, wszystko zalezy od klienta

Co do ciśnieniówki to przeglądaj ofertę Karchera wiadomo że im większy zator tym mocniejszej maszyny potrzebujesz ale trzeba wytłumaczyć klientowi że czasami lepiej zapobiegać robiąc okresowe czyszczenie link kanalizacji w miejscach newralgicznych niż stosować ciężki sprzęt niekiedy wiążący się z pracami remontowymi. W zależności od sytuacji można wymyślić sobie jakiś przyrząd do zbierania wody która wypływa podczas ciśnieniowego przepychania rur podstawa to dotarcie do samego zatoru bez puszczania wody z ciśnieniówki. Zaletą tego rozwiązania może być także dodawanie chemii do procesu czyszczenia.

07/04/2016

instalacja

Opublikowane jako: Bez kategorii — admin @ 19:09

od jakiegoś czasu zastanawiam się jak zrobić GWC. Ma być solidnie, dobrze i w w miarę możliwości tanio.

Kilka faktów:

- dom 150m2 pow. użytkowej

- wentylacja mechaniczna (rekuperator)

- bardzo długa działka

- wysoki poziom wód gruntowych (glina)

Wpadłem na pomysł umieszczenia w połowie GWC dużej studzienki wodomierzowej.

W studzience połączone będą trójnikiem dwie rury fi 160, do trójnika będzie dołączony syfon. Rury ułożone z 2% spadkiem w kierunku studzienki.

Syfon po to aby uniknąć przedostawania się ewentualnych zapachów których źródłem może być woda zgromadzona w studzience lub sama studzienka (plastik).

Gdy wody w studzience będzie za dużo centrala alarmowa wyśle mi sms-a.

Koszty:

- duża studzienka wodomierzowa 1600zł

- rura GWC Ø160 PE-FLEX® 50mb 1800zł

- rura GWC Ø160 PE-FLEX® 50mb 1800zł

- czerpnia 460zł

- czujnik zalania 40zł

- koparka 1000zł

ja mam 10 metrów rury pomarańczowej f200. W najsroższe mrozy mam +5. Ja mam spadek naturalny więc nie mam wody w rurze. Jeżeli masz równe pole bez spadków, to nie lepiej by było przy czerpnie wykopać dołek, wyprowadzić z rury syfon i niech woda sobie paruje naturalnie. Wygodne, to pojęcie wzgłędne. Spróbuj w liczbach bezwzględnych zlotówkowych. Strata roczna na wentylacji ok 2500 kWh, sprawność rekuperatora 80%, liczba dni z temp - 15C to ok 7 dni, a i tak średnia dobowa raczej rzadko spada poniżej - 15C. Średnia dobowa w sezonie grzewczym to pd +1C, do - 1C. Policz ile zaoszczędzi ci reku, ile GWC, ile kosztuje 1 kWh twojego źródła ciepła i kiedy ci te zaoszczędzone straty się zwrócą. Na klimę latem też nie licz, bo możliwości GWC to kropla w morzu potrzeb typowego poddasza.

Co sądzicie o takim pomyśle?

Da się zrobić lepiej lub taniej (taniej ale dobrze)? pomiary instalacji wentylacji

nie mam pojęcia ile wody może się skraplać z rury fi160 - 100mb.

28/02/2016

list

Opublikowane jako: Bez kategorii — Tagi:, — admin @ 14:27

List jak list, wyważony, punktujący nadgorliwość i niedostateczną kontrolę nad służbami.

Na dobra sprawę, takich listów, o takiej wymowie, mogłoby i powinno powstawać setki, w większości krajów świata.

Służby mundurowe, tajne i dwupłciowe, uzurpują sobie wszędzie władzę nad zyciem i śmiercią, nagminnie przekraczaja uprawnienia nadane przez prawo.Pamiętam wtedy wielu mówiło, że są jakieś rozgrywki w rządzie pomiędzy radykałami i zwolennikami rozwiązań przeciwnych. Jaruzelskiego i Kiszczaka uważano (chyba słusznie za przeciwników radykałów)

Wbrew temu co napisał Jacek, NH, list ten bardzo dobrze świadczy o publicyście. Natomiast wpis Pana Jacek, NH barzo źle świadczy o osobie ukrytej pod tym nickiem.

W porównaniu ze światem dnia dzisiejszego, można by wystawić tym służbom z PRL laurkę.

Za praworządność i powściągliwość…..Nie wiem, gdzie przeczytales o porownianiu wyjazdu na koonie z dokonaniami Walesy? Niczego nie porownuje, wyjasniam, jak dziala system. Najwiecej zas maja dzis do powiedzenia:

– ci ktorzy w nim nie zyli, bo urodzili sie po ’89

– zyli w nim ale nic nie zrobili, bo podobalo im sie w socjalizmie,

– robili w nim kariere, a teraz robia u Kaczynskiego (prokuratorzy, sedziowie i milicjanci)

– i oczywiscie ci, ktorzy siedzieli za mamusi fotelem, a teraz msza dorobic sobie karte kombatnacka

Profesjonalizm dzisiejszych dość daleko od ideału odbiega.Sam list nie powinno oceniać się z perspektywy czasu , ale przedewszystkim wziąć pod uwagę panujące wówczas stosunki. W 1984 roku po upadku „Solidarności” nikomu escaperoom nawet nie śniła się wolna i demokratyczna Polska.

Z naszej współczesnej perspektywy list ten może brzmi nieco zbyt czołobitnie , ale samego tematu i wynikających z niego w tamtym czasie obaw , Redaktor wstydzić się nie musi. Posługując się innym tonem większego posłuchu też by się nie uzyskało.

Co do faktu publikacji prywatnej korespondencji żyjących osób bez ich przyzwolenia , to chętnie dowiedziałbym się jak wygląda strona prawna takich poczynań w III RP . Obawiam się ale , że tak ważna dla polskiego prawa i sprawiedliwości instytucja jak IPN i tak jest tutaj wyposażony w dostateczne uprawnienia , a jeśli nie , to i tak , jak „dobro narodu” stoi ponad prawem.

Politycznym celem tej publikacji jest próba dyskredytacji niewygodnego publicysty.

18/10/2015

pompa ciepła co zrobić

Opublikowane jako: Bez kategorii — Tagi:, — admin @ 11:44

Pomimo że moja pompa pracuje już prawie 10 miesięcy nadal tu chętnie zaglądam.Pompa grzeje mi od Wielkanocy tylko ciepłą wodę i zauważyłem mały problem który staje się coraz bardziej uciążliwy wraz ze wzrostem temperatury DZ oraz temperatury w piwnicy.Problem objawia się problemem ze startem sprężarki po dłuższym postoju(od rana do popołudnia np).Rośnie ciśnienie po stronie niskiej do prawie 10bar i sprężarka ma problem z rozruchem zaczyna buczeć i wyrzuca bezpiecznik.Ustawiłem temperaturę na sterowniku tak aby zmniejszyć różnice temperatur włączenia i klimatyzacja w Warszawie  wyłączenia grzania wody i problem znikł.Jest jeden minus ,zużywałem wtedy więcej prądu gdyż sprężarka częściej się załączała a jak wiadomo potrzebuje trochę czasu żeby się ustabilizować co właśnie zwiększyło zużycie prądu.Podobny problem zauważyłem przed sezonem grzewczym lecz spadły temperatury i problem znikł.Czy może być przyczyną to że nie mam zbiornika skroplin?Ktoś kiedyś napisał że w pompie nie jest on potrzebny bo jego rolę przejmuje parownik który to u mnie jest przecież dość duży.Czy może zawór elektromagnetyczny przepuszcza i ciśnienie się wyrównuje.Czy to jest normalne że przy takim ciśnieniu mogą być problemy z rozruchem?Podejrzewałem też kondensator rozruchowy i po pomiarach ma raczej dobrą pojemność(do sprężarki ZR42 mam 60 mikrofaradów/400V. Miałem też przypuszczenia że są spadki napięcia ale to raczej nie jest to. Jak tylko przyjadę do domu zakręcę jedną z trzech pętli i przełączę pompkę na niższy bieg.

Swoją drogą bardzo dobrze wyglądało 14,8kW z 2,8kW elektrycznej Pierwszy raz czytałem ten wątek w 2004-tym. I wtedy zainspirowany konstrukcją

Miodka (byłem wtedy na etapie projektowania domu ) postanowiłem że będę

grzał pompą ciepła. Wyboru dużego nie miałem, bo z mediów tylko prąd, na butlę

miejsca nie ma - zresztą “nalewany gaz” drogi, a tradycyjna kotłownia odpada bo

dom drewniany… Planowałem niewielką pompę rzedu 6-7kW.

Po przeczytaniu wątku w tamtym czasie poczyniłem pewne kroki: zakopalem kolektor

(spiralny, 2×150mb, PE40 - ok. 600m2 działki - grunt niestety tzw. mokry piasek

8m w głąb, woda 4m pod powierzchnią), oraz wykonując ogrzewanie uwzględniłem

w planach niskotemperaturowe zasilanie: ogrzewanie jest grzejnikami (podłogówka

w drewnianym domu odpada) ale grzejniki są z “wyższej półki”, miedziano-aluminiowe,

przewymiarowane bardzo mocno. Bez termostatów i zaworów. :D

(Trochę już wtedy nasiąknąłem wiedzą z tej grupy :D)

Grzeję dom od 3-ch sezonów elektrycznie (samoróbka 3×3kW w rurze 2″)

zasilająca wcześniej wspomniane grzejniki - drogo, ale narazie nie było innego

wyjścia, natomiast poteżną zaletą jest to że doskonale wiem ile mi potrzeba

ciepła (zainstalowana automatyka, rejestracja, itd.)

Sprężarka jednofazowa ma jedną bardzo ważną zaletę jak nie ma jednej fazy (tej na której pracuje )zamieniam na drugą fazę i dalej działa

07/03/2015

efekt

Opublikowane jako: Biznes — Tagi:, — admin @ 23:18

“Efekt – dziś w czasach kryzysu spłynęło około 30 ofert, z czego 10 bez wymaganego rozwiązania”

Jest Pan rozzbrajajacy. W jednym krotkim tekscie dwa nonsensy.

Po pierwsze jezeli chce Pan kogos przyuczyc to dlaczego Pan wybrzydza i 30 osob za nos wodzi? 1:30, jakto mowia “swinski remis”. Udowadnia Pan przez ten swinski remis ze nie ma problemu bezrobocia, bo przeciez tylko 30 zdesperowanych osob odpowiedzialo na Panska oferte ktora jest de facto kotem w worku bo nic Pan nie pisze o tym co maja robic.

To sie nazywa uczciwosc managera. Na starcie dysproporcja. Lee Yaccocca, slynny manager z firmy Ford a pozniej Chrysler powiedzial ze nie ma zlych pracownikow, sa tylko zli managerowie. Jezeli ktos mowi ze nie moze sposrod 30 kandydatow wybrac jednego nadajacego sie do przyuczenia, to znaczy ze powinien nie byc managerem, ale pracownikiem i nauczyc sie najpierw pracowac.

Ciekaw jestem jak by Pan sie czul gdyby tak jak oni wysylal tysiace podan i gdy jedna z 1000 firm raczylaby przeczytac to co sie wyslalo dolaczyla publicznie komentaz ktory mowi prosze: tyle sie ksztalci a ja nie moge znalezc tego jednego? Dotad nie pisalem zlosliwie, ale przyznam ze tupet to Pan ma.

07/09/2014

zainstalowane

Opublikowane jako: Bez kategorii — admin @ 20:49

W moim domu zanim zainstalowałem solary zużycie całoroczne gazu ziemnego kształtowało się w okolicach 1450m3/rok. Takie zużycie gazu co roku sytuowało mnie w rozliczeniach z PGNiG w taryfie W3. W taryfie W3 koszty stałe to około 65zł/miesiąc.

Po zainstalowaniu solarów roczne zużycie gazu spadło do około 1100m3. Takie zużycie gazu pozwala mi na rozliczenia z PGNiG według taryfy W2 w której koszty stałe wynoszą około 22zł/miesiąc. dokładnie rozumiem i przyjmuję Twoje argumenty - jeśli dzięki solarom jesteś w stanie przejść z taryfy W3 (dla której przedział rocznego zużycia gazu mieści się między 1200 a 8000 m3) i skutecznie utrzymać się w taryfie W2 (gdzie przedział wynosi 300-1200 m3) to rzeczywiście dodatkowo zyskujesz ~ 500 zł rocznie tak po prostu z racji mniejszy kosztów wynikających z opłat stałych w PGNiG.

Chcąc jednak prowadzić dyskusję szerzej pragnę zauważyć, że zużywając, jak piszesz, ok. 1500 m3 gazu w sezonie (bez systemu solarowego) można wywnioskować, że:

- albo Twój dom nie ma zbyt dużej powierzchni grzewczej - przy takich wynikach zużycia gazu przypuszczam, że wynosi ona 60-70 m2 (przy założeniu, że jest to w miarę dobrze izolowany budynek i np. typu zabudowy szeregowej, czy niewielki bloczek na kilka rodzin),

- albo wspomagasz się jeszcze innym źródłem energii, np. kominkiem.

Ponadto, jeśli po zainstalowaniu solarów zużycie gazu spadło Ci do ~ 1100 m3, to poruszasz się w zasadzie na granicy przedziału w taryfie W2. Będzie ostrzejsza zima, przycisną bardziej siarczyste mrozy i te 100 m3, które dzieli Cię od taryfy W3 zużyjesz w 10 dni, chyba, że zdecydujesz się na obniżenie temperatury w mieszkaniu (chociaż z tego co widzę, to i tak raczej się nie przegrzewasz). Tego Ci  separatory oczywiście nie życzę!

Zatem jak widzisz, mój zysk to nie tylko te 350m3 gazu rocznie mniej ale także różnica w kosztach stałych wynosząca 43zł/miesiąc.

Będąc świadomym tego że w W2 cena za 1m3 gazu jest nieco wyższa niż w W3, całkowity rzeczywisty zysk przedstawia się nieco inaczej ale nadal w moim przypadku korzystnie.

taryfa

Opublikowane jako: Bez kategorii — Tagi:, — admin @ 20:46

W odpowiedzi na podmieszanie (zima) cieplej i zimnej wody.

Na schemacie nie ma zaznaczonego zaworu zwrotnego, ktory zapobiega przepływaniu wody z dolnego zbiornika bezposrednio do “ciepłej rury”.

Fajne te pomiary temperatur robione przez pana Macieja (SonErgo), ale to za mało na tę chwilę, aby rzeczowo odpowiedzieć na postawione w temacie pytanie. Czekamy z niecierpliwością na dalszą modernizację stanowiska.

Ja na opłacalność zainstalowania solarów patrzę tak:

a) roczna średnia podaż energii cieplnej z dwóch płytowych kolektorów jest na poziomie 10 GJ (giga dżuli) - nie wiem niestety jak to wygląda w przypadku kolektorów próżniowych,

b) teraz nasuwa się oczywiste pytanie: jaką ilość trzeba zużyć danego nośnika energii (węgla, gazu, oleju, itd.), aby wytworzyć dokładnie taką ilość ciepła?

Z prostych obliczeń wychodzi, że:

10 GJ ciepła odpowiada spaleniu:

a) ~450 kg (niecałe pół tony) węgla kamiennego (wliczając 78% sprawność urządzeń),

b) ~300 m3 gazu ziemnego GZ50 (94%),

c) ~250 kg oleju opałowego (94%),

d) ~230 kg gazu płynnego (94%),

e) czy zużyciu ~2830 kWh prądu elektrycznego (98%).

Ceny nośników energii wciąż się zmieniają, więc nie ma co przeliczać dla wszystkich, ale na przykładzie gazu ziemnego GZ50 (bo o nim była już mowa) można łatwo policzyć, że koszt zużycia 300 m3 tego nośnika np. w taryfie W-2 (nie licząc opłat stałych, bo te i tak są jak w domu korzysta się z gazu) wyniesie ~535 zł.

Tyle właśnie udałoby się zaoszczędzić rocznie na gazie, przy założeniu, że 10 GJ ciepła wytworzonego przez kolektory miałoby być w całości pokryte gazem. A w praktyce na pewno tak nie jest (no bo co robić z nadmiarem ciepła w okresie letnim), stąd roczna oszczędność gazu będzie w praktyce jeszcze mniejsza. Ale jak ktoś jest skazany np. na prąd, to zysk będzie już bardziej obfity…

Pompa cyrkulacyjna P2 skierowana jest w dół a zawór zwrotny jest tuż pod nią w kierunku przepuszczania do dolnego zbiornika.

Takze zjawisko podmieszania cieplej wody uzyskanej z kotla z zimna (niedogrzaną przez kolektory) nie istnieje.

czy mógłbyś się podzielić wzorem na obliczanie kąta padania promieni słonecznych. Nie musisz podawać gotowej implementacji w php ale chociaż ogólny wzór. Szukałem na różnych stronach i mnie już krew zalewa, co strona to inny wzór.

Jeśli chodzi o kąty kolektorów to jeszcze się zastanawiam.

Podejżewam, ze 60 stopni jest najoptymalniejszym rozwiązaniem.

Latem i tak do oporu ciepła jest, a zimą uzyski będą wyższe.

01/07/2014

zamontowane

Opublikowane jako: Bez kategorii — Tagi:, — admin @ 21:26

Instalacji solarnej która z pewnością jest pewną inwestycją, a jako taka chce żeby się zwróciła. Powiem więcej żeby się zwróciła jak najszybciej a dodatkowo żeby na siebie jak najszybciej zaczęła zarabiać.

Dodam że zawór który wyżej opisuję jest zaworem hydraulik Warszawa zwrotnym montowanym tylko w pozycji H - poziomie wcześniejsze posty opisywały zawór klapowy jeśli pamiętam ale nie spotkałem się z czymś takim i myślę o ZR - koszt ok. 50 zł za calowy najmniejszy z dostępnych. Proszę ponownie o odpowiedź, dziś zamierzam zamontować pompę LFP - 200zł mnie uczyniła nowa i nie chcę podwójnej pracy wykonywać za rok czy dwa związanej ze zmianą zaworu.

Przypominam tylko że temat tyczy się solarów i systemów solarnych “domowej roboty”.

pisałem o kolektorach z paneli grzejnikowych. układ napędza jeszcze pompka pralki ale niestety siada - nie zawsze się załącza ale śmiga drugi sezon. Mam jednak inny problem z zaworem który to zapobiega powrotowi ciepła do kolektorów. Mam zawór 1/2cal taki z nazwę to grzybkiem w środku (nie ZR) i zaczął mi się zawieszać. Proszę o krótką odpowiedź jaki zawór zastosować żebym nie miał na przyszłość takich problemów? Czy ZR - typowy do pomp/układów C.O.

Wracając do tematu.

Staszekzbochni. Teoretycznie cieńsza warstewka jest “lepsza”. W praktyce bez znaczenia bo warstewka i tak jest stosunkowo cienka. Nie wytarta jest bardziej matowa, lepiej pochłania ale i lepiej oddaje ciepło. W “masówkach” warstewki są cienkie, a blacha czasami nawet polerowana

14/05/2014

założyłem

Opublikowane jako: Bez kategorii — admin @ 22:09

pod warunkiem że obowiązujące lokalnie przepisy.  większości krajów nawet u nas trzeba stosować same,

Interesującym jest wzrost wydatków na welfare, czyli pomoc socjalną. Owszem, zaczął on wzrastać w latach 50., ale jeszcze większy wzrost widać w latach 80., czyli od prezydentury Reagana. Są dwie możliwości. Albo nagle państwo zrobiło się bardziej szczodre, albo wzrosła ilość osób uprawnionych do zasiłków. Jako że neokoni od Reagana

góry problem nie wydaje założyłem klimatyzację proponowany poliwęglanu litego tylko niezwiązana bezpośrednio  przykład płyty akrylowe tak odporny na warunki atmosferyczne  nie naprawa instalacji wodno-kanalizacyjnych  czasem     projektu  gdzie

Najlepszym wyjściem dla Grecji (Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Francji) byłoby wprowadzenie nowej waluty narodowej bez wychodzenia ze strefy Euro. Należy zezwolić na używanie wielu środków płatniczych, być może także zupełnie innych (w tym kruszcowych).
Grecja powinna:
1. Odmówić spłaty długów zagranicznych.
2. Przewalutować aktywa w bankach na drahmę, wypłacać emerytury, pensje w budżecie, pobierać podatki w drahmie.
3. Nie wycofywać euro z obiegu gotówkowego i zezwolić na używanie dowolnych walut w umowach prywatnych.
To samo mogą zrobić inne państwa. W ten sposób kryzys zadłużenia skończyłby się, a Grecja formalnie i praktycznie pozostałaby w strefie euro. A obywatele mogliby używać różnych walut wedle uznania. W ten sposób zwolennicy i przeciwnicy inflacji mogliby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. To jednak nie byłoby korzystne dla banków, a te jak wiadomo są najważniejsze, więc trzeba rabować podatników w ramach ‘solidarności’.

ja został przeglądanie online więcej niż trzy godziny dzisiaj, jeszcze nigdy nie znaleziono żadnych ciekawy artykuł jak twoje. jest tyle wart całkiem dla mnie. W mojej opinii, jeśli wszystkie Właściciele internetowych i blogerów wykonane dobrej treści jak ty, netto strona będzie wiele więcej przydatne niż kiedykolwiek wcześniej. czasem refren z komentowania.No właścnie napisane! |

My od razu grab Twoja Kanał RSS jak nie powinno w znalezieniu Twój e-poczta subskrypcji www lub forum usługa. Czy mamy jakieś? Zaloguj uznają  aby I  może  objęcia. Dzięki |.

To jest  odpowiednie  czas na jakieś plany na przyszłość i  jest czas, aby być szczęśliwym. mamy przeczytać ten post i jeśli mógłbym pragnienie Proponuję kilka  lub doradztwo. Czasem jesteś może pisać kolejne artykuły

przestawienie licznika gazowego  od  sprecyzowane założenia  widok  Wykorzystywany w reklamie, ale przede wszystkim w różnych dziedzinach przemysłu  tylko  dostępnych technologiach  klimatyzacja  bardzo wysoka trwałość i sztywność  gdzieś  poliwęglan kanalikowy to poliwęglan opalowy  tutaj klimatyzacje tam hydrauliczne usługi  wskazanie ciśnienia bezwzględnego   powietrze air gauge   Ciśnienie powietrza guage  powietrza miernik ciśnienia  aneroid manometrów  pomiar ciśnienia  atmosferycznego bar   dane podłączeń to wzorcowy  tutaj klima    manometr  Ciśnienie krwi manometr   wskaźnik manometr  tube  czujnika ciśnienia  manometr CPAP   CVP manometrem   różnica manometry  manometr różnicy ciśnień instalacja w serwerowni

bo   instalacja  przez tarnamid   w budownictwie także stanowił poliwęglan  do wentylatory   ertalon

instalacja. Gdzie  montaż hydrauliki  polipropylen zwyczajny  też  polipropylen granulat  Świeże i czyste powietrze Samsung Daikin, Gree, Mitsubishi

Jestem pewien, że to kawałek tworzywa dotknął cały internet użytkowników , jego naprawdę dobre wentylatory kawałek na piśmie na budowanie nowego blog tworzyw . |

to artykuł chemiczny jest dobre , młodsza

siostra analizuje tego rodzaju rzeczy , tak .

Mam zamiar  przekazać ją . |

zapisane jako ulubione , Kocham artykuły o tworzywach ! Niektóre ciekawe ważnych punktów !

Doceniam to, że pisania tego  Postu czasem reszta strona jest  również bardzo dobry . Cześć, podejrzewam   jest to doskonały  strony internetowej . to może  powrót znowu odIegłość   apisane jako ulubione to .

Pieniądze i jakość jest najlepsze sposób zmienić , można być bogaty i nadal Poradnik

inne czynności.  Jestem naprawdę kopanie temat to blog .

{montaż klimatyzacja|warszawa|procesu przemysłowego obejmują kilka    sufitowe  wentylatory ścienne   {montowane|serwis klimatyzacji dmucha|ciśnieniowych polipropylenu|klimatyzacje i montaż klimatyzacja warszawa    Ekstremalne warunki  powietrza   może być pleksi   że cyrkulacja jest konieczne   klimatyzacji w firmie    jak pył  poliamid    tlenku węgla   klimatyzacja warszawa   elektryczne wyraźnie hydrauliczne   obiegu powietrza polipropylenu    go w szybkim tempie polipropylenu   energooszczędnych montaż tworzyw   montaż poliwęglanów litych     zbyt dużego koszt w obszarach hydrauliki   bardzo pomocne w miejscach gdzie    powietrza stają się   wentylatora przemysłowej   stare i stojące instalacje   warszawa hydraulicy   przeciwnym razie    wyższą ocenę   Większość elektryczne wentylatory plexi Warszawa

Pomysł, że kanclerz Niemiec ma oddać swoją władzę na rzecz Komisji Europejskiej i dzięki temu stanie się przywódcą Unii jest hipokryzją ze strony red. Makowskiego. Kanclerz Niemiec podejmuje decyzje właśnie dlatego, że jak na razie władzy się nie pozbyła.

Argument jakoby Unia Europejska zapobiegła wybuchowi nowej wojny jest nieprawdziwy, o czym za chwilę. Gdyby jednak był nawet prawdziwy, to nie byłby powód do prowadzenia absurdalnej i destrukcyjnej polityki gospodarczej, której domaga się Komisja Europejska i red. Makowski pod hasłem ‘solidarności’. Dotowanie bogatych producentów rolnych, albo bogatych korporacji pod pretekstem ich rzekomej ‘innowacyjności’, albo banków pod pretekstem ‘ratowania Grecji’, albo biopaliw pod pretekstem ekologii to są czyste absurdy szkodliwe gospodarczo jak i społecznie. Zamiast ‘większego budżetu’ potrzebujemy lepszego budżetu. Unia jest potrzebna, co nie znaczy, że należy popierać wszystkie jej pomysły. Głównym osiągnięciem Unii jest promowanie lepszych standardów prawnych w dziedzinie praw człowieka.

Argument, że Cameron jest złym Anglikiem jest niepoważny. Po pierwsze, dlaczego Cameron miałby się tym przejąć? Po drugie Anglia wychodzi z kryzysu, w przeciwieństwie do strefy Euro, więc może wiedzą, co robią. Anglicy skupili się na obniżeniu wydatków, a nie podnoszeniu podatków.

Odnośnie wojny. UE powstała 20 lat temu, a wojny nie ma 65 lat. Wcześniejsza EWG mocno się różniła, nie miała wspólnego budżetu, wspólnego rządu ani wspólnej waluty. (Wspólna waluta została wymyślona, żeby Francja mogła tworzyć inflację i zadłużenie i nie martwić się o spadek wartości franka w stosunku do marki. Niemcy się zgodziły w zamian za zgodę na zjednoczenie.) Nie ma to nic wspólnego z ‘solidarnością’. Posiadanie wspólnego rządu nie jest wcale potrzebne do braku wojny. Kanada nie prowadzi wojny z USA od dłuższego czasu bez wspólnego rządu, jak i nie było wojen polsko-niemieckich przez kilka stuleci. Konflikty w Europie brały się z konfliktu wyznawanej ideologii (od reformacji do upadku komunizmu) i różnic ustrojowych (od rewolucji francuskiej do upadku komunizmu). Obecnie takich różnic nie ma i wszystkie państwa w Europie, włącznie nawet z Rosją, uznają demokrację, kapitalizm i liberalizm. Nie ma zatem podstaw do żadnej wojny. Kto miałby na kogo napaść? Ciągłe straszenie wojną przez euroentuzjastów typu Makowskiego niczym się nie różni od straszenia wojną przez nacjonalistów typu Macierewicz (oni mają śpiewkę, że Niemcy nas napadną). Czym się różni jedno straszenie od drugiego?

Argument jakoby Niemieccy podatnicy powinni spłacać długi greckiego rządu wobec francuskich banków (oczywiście Greccy podatnicy też nie powinni tego spłacać), ponieważ ‘zarabiają na eksporcie’ jest nieprawdziwy. Jeżeli niemiecki przedsiębiorca otrzyma pieniądze, które zostały dodrukowane przez EBC, to niemiecka gospodarka na tym nie zarabia, tylko traci, bo wszyscy europejczycy w szczególności Niemieccy, zapłacą za to w wyższych cenach wszystkich towarów. Korzyść z eksportu jest tylko wtedy, gdy towary idą w dwie strony, a nie w jedną.

stosujemy je w naszych instalacjach nieprzerwane działanie klimatyzacji czy wentylacji   usługi takiego hydraulika  poliestry prostu plastik

Nowsze wpisy »

hosting © wentylacja i klimatyzacja, all rights reserved.
wentylacja i klimatyzacja is proudly powered by WordPress.
Theme Redesigned by Kaushal Sheth originally developed by Michael Martine
Tłumaczenie Polski Blogger dla Polski support Wordpress.